IMG 20230620 101056707 BURST001 TOP20 czerwca 2023 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krasnymstawie odbyło się wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu „Smacznie gotuję - żywności nie marnuję".

Tematem konkursu było przygotowanie pracy - przepisu na potrawę wykonaną we własnym gospodarstwie domowym, do zrobienia której zużyto niewykorzystane w gospodarstwie domowym produkty spożywcze, z uwzględnieniem wykazu produktów i ich gramatury oraz fotografii gotowego dania.

Konkurs adresowany był do uczniów z klas VI-VIII szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego, biorących udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”.

Celem konkursu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków, zwrócenie uwagi na problem marnotrawienia żywności, zwiększenie świadomości na temat możliwości ponownego użycia produktów spożywczych, które nie zostały wykorzystane podczas przygotowywania posiłków, wzbudzenie kreatywności i zainteresowania samodzielnym przygotowaniem posiłków a także rozwijanie umiejętności komponowania posiłków z uwzględnieniem ich wartości odżywczych. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Patronat honorowy nad konkursem objął Lubelski Kurator Oświaty.

Najważniejszym kryterium wyboru lauratów konkursu była pomysłowość w spożytkowaniu niewykorzystanych produktów spożywczych do wykonania dania oraz staranność i transparentność wykonania pracy, a także walory zdrowotne przygotowanego dania i zgodność z tematem konkursu.

W konkursie przyznano 15 równorzędnych nagród, a wsród tej piętnastki laureatów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły, obie z klasy VIII - Eliza Szambelan i Oliwia Tkaczyk.